Home KRYESORE Pandemia dobëson demokracinë në të gjithë botën, udhëheqësit autoritarë kanë përfituar në...

Pandemia dobëson demokracinë në të gjithë botën, udhëheqësit autoritarë kanë përfituar në shumë mënyra

Njerëzit vuanin nga uria gjatë izolimit . Kështu që Francis Zaake, një deputet i Ugandës, bleu oriz dhe sheqer dhe ua shpërndau zgjedhësve të tij më në nevojë. Ai u arrestua për atë akt bamirësie. Zaake është anëtar i opozitës; dhe, siç urdhërohet nga Presidenti i Ugandës Yoweri Museveni, vetëm qeveria mund të japë ndihmë ushqimore. Nëse dikush tjetër e bën atë, ata rrezikojnë të akuzohen për vrasje, siç ka kërcënuar Museveni, pasi ajo mund të veprojë në një mënyrë të çrregullt, të tërheqë turma dhe, për këtë arsye, të përhapë koronavirusin.

Zaake ishte treguar i kujdesshëm që të mos rrezikonte zgjedhësit e tij. Në vend që t’i bënte njerëzit të mblidheshin diku për të marrë paketat e ushqimit, ai i dërgoi ato në dyert e shtëpive me anë të dorëzimit të njerëzve me taksi motorësh. Sidoqoftë, të nesërmen, policia dhe ushtarët u hodhën mbi murin e shtëpisë së tij ndërsa ai ishte duke bërë dush dhe hynë brenda banesës së tij. Ata e tërhoqën zvarrë te një furgon dhe e futën në një qeli. Ai pretendon se ata e rrahën, e shkelmuan dhe e prenë, i shtypën testikujt, i vunë një substancë verbuese në sy, e quajtën një qen dhe e urdhëruan atë të largohej nga politika. Ai shprehet se dikush u tall me të: “Ne mund të bëjmë atë që duam, madje edhe të të vrasim … Askush nuk do të demonstrojë për ty sepse ata janë të mbyllur”.

Akuzat kundër tij u hoqën përfundimisht, por mesazhi ishte i qartë. “Presidenti nuk dëshiron që opozita të shpërndajë ushqim,” thotë Zaake, i cili ecën me paterica dhe mban syze dielli për të mbrojtur sytë e tij. “Ai e di që njerëzit do të na pëlqejnë”.

Pandemia ka qenë e tmerrshme jo vetëm për trupin e njeriut por edhe për atë politik. Freedom House, një institut kërkimor në Uashington, konsideron se cilësia e demokracisë dhe respektimi i të drejtave të njeriut janë përkeqësuar në 80 vende që nga fillimi i pandemisë. Lista përfshin të dy diktaturat që janë bërë më të papëlqyeshme për qytetarët e tyre dhe demokracitë në të cilat standardet janë degraduar. Vetëm një vend, Malavi, është përmirësuar (shih hartën). Covid-19 “ka nxitur një krizë për demokracinë në të gjithë botën,” thonë Sarah Repucci dhe Amy Slipowitz të Freedom House. Sipas llogaritjeve të tij, liria e botës është ulur që pak para krizës financiare të 2007-2008. Covid-19 e ka përshpejtuar atë trend para-ekzistues në mënyra të ndryshme.

Cilësia e demokracisë dhe respektimi i të drejtave të njeriut janë përkeqësuar në 80 vende që nga fillimi i pandemisë

Sëmundja përfaqëson një kërcënim serioz dhe të shpejtë për të gjitha vendet. Në një mënyrë shumë të arsyeshme, qeveritë kanë marrë kompetenca emergjente për t’iu kundërvënë asaj. Sidoqoftë, ekziston mundësia e keqpërdorimit të kompetencave të tilla. Disa qeveri kanë ndaluar në mënyrë selektive protestat me arsyetimin se ato mund të përhapin virusin, të heshtin kritikët. Ata kanë përdorur masa emergjente për të përndjekur disidentët. Dhe ata kanë përfituar nga atmosfera e përgjithshme e alarmit. Me vëmendjen e të gjithëve të përqendruar në COVID-19, autokratët dhe autokratët aspirues në shumë vende kanë dorë të lirë për të kryer të gjitha llojet e keqbërjeve me sigurinë që pjesa tjetër e botës vështirë se do të vërejë, aq më pak do të kundërshtojë.

Është e vështirë të matet efekti i pandemisë në demokraci dhe të drejtat e njeriut. Pa COVID-19, a do t’u kishin sunduar kinezët kaq shumë tmerre Ujgurëve Myslimanë këtë vit? A kishte fituar mbreti i Tajlandës fuqitë pothuajse absolute ? A do të kishte ekzekutuar Egjipti 15 të burgosur politikë në një fundjavë të vetme këtë muaj? Ndoshta Sidoqoftë, ato mizori me siguri do të kishin hasur në kundërshtime më të mëdha, si brenda ashtu edhe jashtë saj. Qeveria aktuale amerikane kujdeset më pak për të drejtat e njeriut sesa ato të mëparshme, dhe COVID-19 nuk e ka ndryshuar atë. Sidoqoftë, zëri i Shtëpisë së Bardhë nuk është i vetmi që vlen.

Viti i kaluar ishte një vit i protestave masive në pesë kontinente, rrëzoi pesë qeveri (Algjeri, Bolivi, Irak, Liban dhe Sudan) dhe detyroi të tjerët të modifikojnë politikat jopopullore (si në Kili, Francë dhe Hong Kong). Këtë vit, përkundrazi, qeveritë kanë ndaluar mbledhje të shumta për të zbatuar distancimin shoqëror. Për shumë, është një rrethanë e mrekullueshme e rehatshme.

Në Indi, për shembull, demokracia më e madhe në botë, fushata më e madhe e rezistencës civile në dekadat e fundit filloi pak para pandemisë. Për njëqind ditë, protestuesit protestuan kundër ndryshimeve të propozuara në ligjet e shtetësisë që do të diskriminonin myslimanët dhe do t’i bënin miliona prej tyre pa shtetësi. Këto protesta u zhdukën pas vendosjes së shtetrrethimit në përgjigje të COVID-19, pasi nuk ishte më e mundur të pushtohen rrugët.

Më vonë, kur qeveria nacionaliste hindu e Kryeministrit Narendra Modi filloi të impononte bllokime të rrepta lokale, ajo zgjodhi lagjet ku kishin ndodhur protesta, shumë prej të cilave ishin myslimanë. Barrikadat e mëdha të policisë mbyllën banorët për javë të tëra.

Në fillim të shtatorit qeveria deklaroi se në mandatin vijues parlamentar nuk do të kishte kohë diskutimi për opozitën ose projektligjet e paraqitura individualisht nga deputetët, dy praktika që lejojnë një interpelancë të drejtpërdrejtë të qeverisë. Justifikimi ishte rreziqet shëndetësore të COVID-19, së bashku me pretendimet se në një krizë koha legjislative ishte shumë e çmuar për të humbur në debate të nxehta. Opozita u tërhoq, duke lejuar Modi të paraqiste 25 fatura në tre ditë. Ai pastaj e pezulloi seancën tetë ditë më herët sesa ishte planifikuar, me sa duket kishte harruar arsyetimin e dhënë më herët se koha duhej përdorur.

Në fillim të krizës, Modi, i cili është i talentuar për aspektet teatrale të pushtetit, u kërkoi qytetarëve të bënin tava dhe më pas të ndiznin llambat e shenjta në një shenjë solidariteti në luftën kundër pandemisë. Këto demonstrata, të pritura me gëzim nga mbështetësit e tyre, nuk ishin shprehje spontane e mbështetjes për mjekët dhe gjithë personelin shëndetësor, siç ishin ato të ngjashme në Itali, Spanjë ose Britani të Madhe. Përkundrazi, ato ishin një shfaqje e fuqisë nga ana e Modit.

HL Mencken, një gazetar Amerikan, dikur shkroi se “e gjithë çështja e politikës praktike është të mbash të alarmuar popullsinë (dhe për këtë arsye të etur për t’u premtuar siguri) nga një seri e pafund e fantazmave, shumica e tyre ata imagjinojnë ”. Ai mund të ketë shtuar se kur njerëzit kanë një shkak të vërtetë alarmi, ata janë më të etur për t’u premtuar siguri. Disa mbështeten në llogaritjet esëll të ekspertëve të udhëhequr nga faktet. Të tjerët vendosin besimin e tyre tek udhëheqësit autoritarë.

Modi ka mbledhur vlerësime masive të miratimit këtë vit, edhe pse ai po përballet me një katastrofë të dyfishtë të vdekjeve masive dhe recesionit ekonomik. E njëjta gjë ka ndodhur me Rodrigo Dutertenë Filipine, pavarësisht se vendi ka numrin më të lartë të rasteve në Azinë Juglindore. Rezultatet e sondazhit Duterte mund të ndikohen nga frika; ai është përgjegjës për faktin se mijëra njerëz, të dyshuar për krime, janë vrarë pa gjyq, një fushatë që duket se është intensifikuar gjatë pandemisë. Megjithatë shumë filipinas admirojnë stilin e tij të vrazhdë: muajin e kaluar ai zgjati “gjendjen e fatkeqësisë” për një vit tjetër, ndaloi përkohësisht shumë infermierë të shkonin për të punuar jashtë vendit dhe u zotua të provonte vetë vaksinën e parë covid-19 për të demonstruar e cila është e sigurt.

Admirimi për Jair Bolsonaro , presidenti militarist i Brazilit, nuk ka zvogëluar asnjë pikë pavarësisht më shumë se 5 milion rasteve të covid-19 dhe më shumë se 150,000 vdekjeve. Kjo popullaritet është pjesërisht për shkak të faktit se ai ka ofruar ndihmë emergjente për 67 milion brazilianë të varfër, por sjellja e tij alfa mashkull tërheq gjithashtu shumë votues. Ai u infektua me COVID-19 dhe u shërua, diçka që ia atribuoi prejardhjes së tij si një atlet. Ai deklaroi: “Ne duhet të përballemi [me virusin] si burra, dreqi e tij, jo si fëmijë të vegjël.” Ai fajëson guvernatorët e shtetit për aq shumë frikë nga sëmundja saqë shkatërrojnë pa nevojë jetesën e popullsisë.

Ai mesazh i bie akordit me disa. Gjatë lartësisë së pandemisë në São Paulo, një dyqan rrobash i lejoi klientët në mënyrë të paligjshme përmes një dere të vogël metalike. “Guvernatorët deklarojnë mbylljen për të dëmtuar ekonominë dhe dëmtuar imazhin e Bolsonaro,” u ankua pronari, i cili ndau qëndrimin përbuzës të presidentit të tij ndaj covid-19. “Numri i të vdekurve është një gënjeshtër,” shtoi ai: “Unë e mbaj këtë maskë vetëm për respekt të klientëve tanë. Nuk me duhet”.

Udhëheqësit autoritarë kanë një kohë më të lehtë për të bërë përshtypje për masat kur kontrollojnë lajmet. Në prill, Reporterët pa Kufij identifikuan 38 vende që përdorin koronavirusin si një justifikim për të ngacmuar mediat kritike. Ky numër tani është më shumë se dyfishuar, në 91, sipas Freedom House.

Shumë qeveri kanë kriminalizuar lajmet e rreme në lidhje me pandeminë. Shpesh herë, kjo kategori arrin në komente që partia në pushtet nuk i pëlqen. Regjimi i Nikaragua planifikon të ndalojë lajmet që “shkaktojnë alarm, frikë ose ankth”. El Salvador ka nisur një program të ri lajmesh në televizionin shtetëror, pas spastrimit të 70 gazetarëve që kur Presidenti Nayib Bukele erdhi në pushtet vitin e kaluar . “Unë jam duke parë një lajm shumë të ekuilibruar të mediave,” shkroi Bukele në Twitter. “Unë nuk e di se çfarë do të shohë opozita.”

Kushdo që boton ose shpërndan informacione “të rreme” në lidhje me një zyrtar në Zimbabve, ose që parandalon një përgjigje ndaj pandemisë, përballet me deri në 20 vjet burg. Dy gazetarë u arrestuan ndërsa përpiqeshin të vizitonin tre aktivistë të opozitës në spital, përfshirë një deputet, i cili ishte rrëmbyer, torturuar dhe detyruar të pinte urinë nga banditë nga partia në pushtet.

Në të gjithë botën, njerëzit e zakonshëm janë gjithashtu të mbërthyer. Sipas Reporterëve pa Kufij, rreth 116 qytetarë gazetarë janë aktualisht të burgosur. Në Uzbekistan, njerëzit që hyjnë në karantinë duhet të dorëzojnë telefonët e tyre, gjoja për të parandaluar përhapjen e virusit në pajisje, por në të vërtetë në mënyrë që ata të mos mund të marrin fotografi të kushteve të vështira brenda.

Mjekët, të cilët shikojnë dështimet e COVID-19 nga afër, përballen me presion shtesë për të heshtur. Sunduesit kinezë heshtën mjekët e Wuhan, të cilët ishin të parët që ngritën alarmin për virusin e ri. Censura mund të jetë vdekjeprurëse. Nëse Kina do të kishte trajtuar këta mjekë dhe të vepronte më me zell për të frenuar sëmundjen, virusi nuk do të përhapet kaq shpejt në të gjithë botën.

Megjithatë, regjime të tjera kanë kopjuar shembullin kinez. Në shtator, Shoqata Mjekësore Turke akuzoi qeverinë Turke për zbutjen e shpërthimit. Një aleat i partisë në pushtet bëri thirrje që organizata të mbyllet dhe krerët e saj të hetohen për nxitjen e “panikut”. Sidoqoftë, mjekët kishin të drejtë. Ministria e Shëndetësisë më vonë pranoi se shifrat e saj të përditshme nuk përfshinin pacientë asimptomatikë. Një anëtar i parlamentit i opozitës ndau një dokument ku thuhej se numri i vërtetë i rasteve në një ditë të vetme në shtator ishte 19 herë më i madh se shifra zyrtare.

Qeveria egjiptiane pretendon se po përballet me pandeminë në mënyrë të admirueshme. Një duzinë mjekësh janë arrestuar për të sugjeruar të kundërtën, si dhe disa gazetarë. Njëri prej tyre, Mohamed Monir, vdiq nga covid-19 i kontraktuar gjatë ndalimit.

Nga 24 vendet në të cilat kishte zgjedhje kombëtare të planifikuara midis janarit dhe gushtit, nëntë u prekën nga pandemia. Disa shtyrje ishin të justifikuara. Tani, siç ka treguar Koreja e Jugut , një votim mund të mbahet në mënyrë të sigurt nëse merren masat e duhura paraprake. Nga ana tjetër, qeveritë e tjera treguan se nuk po nguteshin. Presidenti i Sri Lanka Gotabaya Rajapaksa shpërndau parlamentin në Mars, i kontrolluar nga opozita dhe nuk lejoi zgjedhje të reja deri në Gusht. Ndërkohë, ai drejtoi vendin pa ndonjë kontroll nga parlamentarët.

Në Hong Kong , priteshin rezultate të mira nga kandidatët pro-demokracisë në zgjedhjet e Shtatorit. Krerët pro-komunistë të territorit i kanë vonuar ata për një vit, duke pretenduar rrezikun që paraqet covid-19.

Zgjedhjet e Burundit të planifikuara për në maj ndoshta nuk do të ishin të pastra, por virusi dha justifikimin e përsosur për të përjashtuar vëzhguesit e huaj bezdisës. Dymbëdhjetë ditë para zgjedhjeve, atyre u tha se do të duhej të mbanin një karantinë 14-ditore pas mbërritjes në vend, duke humbur kështu votën.

Në Rusi, Vladimir Putin e ka kthyer virusin në avantazhin e tij. Ai transferoi përgjegjësinë për izolim të rreptë te guvernatorët rajonalë dhe më vonë mori meritat për zbutjen e tij. Gjatë verës ai mbajti një pseudo-referendum kushtetues për ta lejuar atë të qëndronte në detyrë deri në 2036. Duke përmendur arsye të shëndetit publik, ai zgjati votimin me një javë dhe lejoi votimin në shtëpi, parqe dhe në cungje pemësh. Ishte e pamundur për të vëzhguar ose verifikuar votën. Putini proklamoi se ai kishte fituar një fitore të jashtëzakonshme. Parlamenti miratoi ndryshimin e përhershëm të procedurës zgjedhore.

Në vendet me shumë pak kontroll dhe ekuilibër, rregullat për të frenuar virusin mund të përdoren për qëllime të tjera. Në një rrugë të errët në Senegal , një polic kohët e fundit përshëndeti një taksi dhe ndaloi shoferin për veshjen e maskës në mjekër. Pas 45 minutash, duke u dridhur nga tërbimi, shoferi u kthye te automjeti i tij. Sipas asaj që një reporter për The Economist i tha pasagjerit të tij, polici e kishte kërcënuar atë me dënim të ashpër nëse nuk dorëzonte një shumë parash. Shoferi i taksisë u largua nga vendi sa më shpejt, duke mallkuar.

Ndërsa zyrtarët e vegjël abuzojnë me rregullat për të rritur pagat e tyre, udhëheqësit autoritarë shpesh i abuzojnë ato për të mbytur disidencën. Policia sulmoi civilët në 59 vende dhe në 66 kryen arrestime për arsye që lidhen me pandeminë. Dhuna ishte më e zakonshme në vendet e klasifikuara nga Freedom House si “pjesërisht të lira”, ku popullsia ende nuk ka shumë frikë të protestojë, megjithëse sundimtarët e tyre do t’i dëshironin.

Në Zimbabve , për shembull, shumë nga 34 rregulloret e reja të miratuara gjatë bllokimit kombëtar mbeten në fuqi dhe janë përdorur si pretekst për abuzime të panumërta. Në shtator, Forumi i OJQ-ve për të Drejtat e Njeriut në Zimbabve, një grup koordinues që bashkon organizata të ndryshme, publikoi një raport duke renditur 920 raste torturash, ekzekutimesh pa gjyq, ndalime të paligjshme dhe sulme ndaj qytetarëve nga shërbimet e sigurisë në 180 ditët e para të izolimit. Një burrë u detyrua të zhytej në ujërat e zeza. Shumë u sulmuan me qen. Dhjetëra aktivistë të opozitës janë arrestuar ose rrahur, përfshirë një ish-ministër të ekonomisë. Rastet e përditshme të ngacmimeve janë shumë të bollshme për t’u renditur.

Shumë udhëheqës autoritarë po hedhin gjithashtu kontrolle parapandemike mbi fuqinë e tyre. Nikaragua ka huazuar një ide nga Putini: do të kërkojë me ligj që OJQ-të që marrin fonde të huaja të regjistrohen si “agjentë të huaj”. India përdori rregulla të ngjashme për të mbyllur degën lokale të Amnesty International, e detyruar të mbyllet në shtator pasi llogaritë e saj bankare ishin ngrirë.

Në Kazakistan ata po mbahen gjyqet Zoom, i cili ka bërë që disa të pandehur në raste të nuancës politike të ankohen që lehtëson gjyqtarët selektivë që mbajnë seanca dëgjimore. Alnur Ilyashev, një mbrojtës i demokracisë i dënuar me tre vjet kufizim të lëvizjes për “përhapjen e informacionit të rremë”, tha se ai nuk kishte qenë gjithmonë në gjendje të dëgjonte gjykimin e tij.

Paniku i një sëmundje ngjitëse bën që njerëzit të sillen në mënyra irracionale dhe ksenofobe. Një studim i vitit 2015 nga Huggy Rao i Universitetit të Stanfordit dhe Sunasir Dutta i Universitetit të Minesotës zbuloi se njerëzit kishin më pak të ngjarë të ishin në favor të legalizimit të imigrantëve të parregullt nëse informoheshin për një sëmundje të re të gripit. Sado që ata mund të mos kenë lexuar literaturën akademike, shumë autokratë e kuptojnë se fajësimi i grupeve të jashtme është një mënyrë e mirë për të fituar mbështetjen.

Qeveria Modi i shikon muslimanët si super-përhapës. Bullgaria vendosi bllokime më të ashpra në lagjet rome sesa në zonat e tjera. Autoritetet fetare turke fajësojnë homoseksualët. Zyrtarët malajzian fajësojnë punëtorët migrantë, disa prej të cilëve janë fshikulluar dhe dëbuar.

Minoritetet kanë kaluar periudha veçanërisht të vështira në Mianmar . Aung San Suu Kyi, presidenti de facto i vendit, kërcënoi me ndëshkime të rrepta për banorët që hynë përsëri në vend në mënyrë të paligjshme. Popullsia e kuptoi që masa i referohej Rohingya, një grup mysliman i persekutuar, nga të cilët afërsisht një milion kanë ikur në vendet fqinje. Shpejt u përhapën zërat se Rohingya po infektonin vendin. Një karikaturë që qarkulloi në Internet tregoi një Rohingya, të etiketuar si “shkelës i paligjshëm”, duke kaluar kufirin dhe duke mbajtur Covid-19.

Sipas një raportuesi të KB, pandemia ka “trimëruar” ushtrinë e Mianmarit, e cila ka intensifikuar luftën e saj kundër shkëputësve. Ushtria Arakan, një grup rebel, bëri disa propozime për armëpushim në prill, qershor dhe shtator; të gjithë u refuzuan. Në maj dhe qershor ushtria bombardoi civilët, rrafshoi fshatrat dhe torturoi jo-luftëtarët, sipas raporteve të Amnesty International. Rreth 200,000 njerëz kanë ikur në kampe të IDP, sipas OJQ-së lokale Rakhine Ethnics Congress. Që nga shpërthimi i COVID-19, donacionet janë ulur dhe furnizimet me ushqim në kampe janë zvogëluar.

Udhëheqësit shtypës dhe autokratët nuk kanë pasur gjithçka për ta këtë vit. Pandemia ka zbrazur Thesaret e saj. Ekonomitë e tyre do të vazhdojnë të lëkunden edhe kur të gjendet një vaksinë dhe justifikimi i shëndetit publik për kufizimin e lirisë nuk është më i besueshëm.

Dhe popullatat po reagojnë. Megjithëse 158 vende kanë vendosur kufizime në demonstrata, në të paktën 90 protesta të mëdha kanë shpërthyer që nga fillimi i pandemisë. Në Kirgistan turmat e zemëruara këtë muaj detyruan qeverinë të urdhërojë një përsëritje të zgjedhjeve me të meta. Në Nigeri , protestat çuan qeverinë të shpërndajë më 11 tetor një njësi policie e njohur për prirjen e saj për tortura dhe vrasje. Në Bjellorusi, demonstratat masive deri më tani nuk kanë arritur të përmbysin zgjedhjet e manipuluara, por e kanë bërë të qartë se diktatori, Alexandr Lukashenko , ka humbur miratimin e popullit të tij.

Po ashtu institucionet po reagojnë. Një gjykatë e Lesotos ndaloi kryeministrin të përdorë virusin si një justifikim për të mbyllur parlamentin. Partitë opozitare ruse nuk janë të tronditura edhe pas helmimit të udhëheqësit të tyre kryesor, Alexei Navalni.

Shpresojmë, kur COVID-19 tërhiqet përfundimisht, atmosfera globale e frikës gjithashtu do të tërhiqet. Qytetarët mund të gjejnë aftësinë të kujdesen pak më shumë për abuzimet që ndodhin larg tyre, ose për njerëzit që nuk janë si ata. Ata madje mund të zgjedhin udhëheqës që flasin për vlerat universale. Ende, për momentin, pamja është e zymtë.

Burimi: “The Economist”, përktheu  në shqip “Plisi.al”

Copyright © “Plisi.al”

Të gjitha të drejtat e këtij materiali janë pronë ekskluzive dhe e patjetërsueshme e “Plisi.al”, sipas Ligjit Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e tjera të lidhura me to”. Ndalohet kategorikisht kopjimi, publikimi, shpërndarja, tjetërsimi etj, pa autorizimin e “Plisi.al”, në të kundërt çdo shkelës do mbajë përgjegjësi sipas nenit 179 të Ligjit 35/2016.